rolety zewnętrzne

Wszyscy doskonale znamy lub kojarzymy te wspaniałe, powiewające na wietrze markizy. Są ozdobą kafejek, herbaciarni i przyulicznych cukierenek. Tak popularne na zachodzie, we francuskich miastach i miasteczkach oraz włoskich ulicach artystów. Niestety, w Polsce, naszym kraju, nie cieszą się one takim uznaniem wśród cukierników, kawiarzy i herbaciarzy, jak właśnie tam.

Markizy to zadaszenia, które montuje się na krawędzi dachu, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę ogródków wystawianych przy ulicach. Z reguły skonstruowane są na wysięgnikach o maksymalnym zadaszeniu do pięciu metrów (chociaż można kupić różne wersje rozmiarowe). Ich charakterystyczną cechą była niegdyś barwa i wzór – biało żółte poziome paski to charakterystyczny element powojennych markiz. Dają one doskonałą ochronę przed słońcem oraz lekkim deszczykiem.

Pod ich solidną konstrukcją miło usiąść i zamyślić się chwilę przy filiżance dobrej kawy lub pucharku lodów. Markizy, zakończone falbankami w takim samym wzorze jak całość, można wykorzystać również do celów prywatnych – na przykład zamontować przy działkowym domku, lub na ogrodzie, jako zadaszenie kątka do odpoczynku czy relaksu. Liczne jarmarki i warzywniaki niezmiennie od lat kojarzą się większości ludzi z tymi osobliwymi daszkami, które urozmaicają, rzucają się w oczy i stanowią swoisty wyróżnik tych miejsc. Współczesne markizy są zabezpieczane odpowiednimi materiałami i środkami, aby mogły służyć jak najdłużej w nienaruszonym stanie.

Konstrukcje coraz częściej są lakierowane na różne kolory za pomocą techniki proszkowej.

Oknoplast Kraków ofefundusze.pl
Kinga
News Reporter
Interesuję się pisaniem i projektowaniem wnętrz. Peace.