Na jaką księgowość warto się zdecydować?
www.lambda.bydgoszcz.pl

W dobie prężenie rozwijających się i nowopowstających działalności gospodarczych, równie bujnie rozwija się rynek księgowości. Każda firma musi bowiem posiadać własną księgowość, która to dziś prowadzona być może na kilka sposobów. Warto zapoznać się z nimi wszystkimi jeszcze przed założeniem samej firmy, ponieważ to właśnie na tym etapie będziemy musieli wybrać jej rodzaj. Oczywiście księgowość można dzielić ze względu na różne kategorie a jednym z najpopularniejszych wyróżnień jest bezwątpienia podział na księgowość uproszczoną i pełną. Księgowość uproszczona to przede wszystkim forma księgowości, która może być używana przez:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • spółki jawne lub cywilne osób fizycznych,
  • spółki partnerskie.

W przypadku spółek partnerskich rodzaj księgowości jest ściśle uzależniony od przychodów netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy. W momencie osiągnięcia pewnej kwoty muszą one bowiem przestawić się z księgowości uproszczonej na pełną.

Wśród form księgowości uproszczonej można wymienić kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkową księgą przychodów i rozchodów. Warto też zaznaczyć, że tego typu księgowość łatwa w prowadzeniu oraz stosunkowo mało kosztowna. Pełna księgowość z kolei jest o wiele bardziej rozbudowanym i sformalizowanym systemem, który służy nie tylko do ewidencjonowania, ale też analizowania i kontroli sytuacji finansowej firmy. Określana jest ona często mianem ksiąg handlowych, a prowadzona jest między innymi przez banki, województwa, powiaty czy też spółki handlowe.

Księgowość online czy tradycyjna?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach na popularności coraz bardziej zyskuje księgowość internetowa. Tym co przemawia za jej stosowaniem jest przede wszystkim o wiele większa wygoda oraz szybkość działania. Jest to z pewnością rozwiązanie dla osób, które chcąc podjąć się prowadzenia księgowości samodzielnie, by samemu mieć wszystko pod kontrolą.

Księgowość online działa oczywiście na tej samej zasadzie co tradycyjna, jednakże dokumenty zamiast osobiście, przekazywane są za pośrednictwem Internetu. Bez wątpienia to rozwiązanie szczególnie docenią osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie. Mogą oni bowiem zajmować się księgowością poprzez używanie intuicyjnych programów skupiających w sobie wszystkie przydatne funkcje. Księgowość tradycyjna ciągle jest jednak popularna, szczególnie w tych nieco większych firmach. Więksi przedsiębiorcy rzadko decydują się na prowadzenie jej samemu, ponieważ wiąże się ona z dużą odpowiedzialnością i ryzkiem popełnienia błędów. Wolą zatem oddawać ja w ręce profesjonalistów, którzy to specjalizują się właśnie w prowadzeniu księgowości. Do zalet takiego rozwiązania należy na pewno kompleksowa obsługa księgowa, w tym również przypominanie o terminach płatności.

Dodatkowo, za ewentualne rozbieżności lub błędy w obliczeniach odpowiada konkretne biuro księgowe a nie sam przedsiębiorca. Jednym z minusów jest między innymi konieczność wizyt w biurze rachunkowym, które to mogą wiązać się niekiedy z jazdą na drugi koniec miasta.

supportme.pl https://www.dnb.com/pl-pl/wiedza/newsy-artykuly/czym-jest-zator-platniczy-i-jak-sobie-z-nim-poradzic/
Kinga
News Reporter
Interesuję się pisaniem i projektowaniem wnętrz. Peace.