Nawigacja GPS – jak zmieniła życie milionów ludzi?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że funkcjonujemy w erze nowych technologii. Bez wątpienia idą za tym bardzo konkretne plusy. Mamy bowiem do dyspozycji ogromną liczbę udogodnień, które pozwalają nam lepiej funkcjonować na różnych polach. Nie inaczej jest także ze swobodą poruszania się po świecie. Mamy nowoczesne pojazdy, które drogą lądową, powietrzną czy morską pozwalają nam docierać w rozmaite lokalizacje. To wszystko fakt, obok którego trudno przejść obojętnie. Warto mieć na uwadze pewne narzędzia, dzięki którym swobodne poruszanie się po świecie będzie zdecydowanie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Chodzi o potencjał kryjący się w nawigacji GPS. Coraz trudniej znaleźć dziś ludzi, którzy w ogóle nie robiliby z niej użytku. Tym bardziej, że minęły czasy, gdy trzeba było mieć oddzielne urządzenie tego typu pod ręką. Obecnie do dyspozycji są między innymi smartfony, w których instaluje się naprawdę efektywne moduły nawigacji. Okazuje się, że potrafią one działać tak samo skutecznie jak samodzielne urządzenia o takim przeznaczeniu, które jeszcze jakiś czas temu uchodziły za luksus i produkt elektroniczny z segmentu premium. Dziś wszyscy mamy doskonałą nawigację w kieszeni czy torebce. Jak GPS wyparł tradycyjne mapy i atlasy drogowe Warto brać pod uwagę fakt, że głównym plusem korzystania z GPS jest to, że każdy może się bardzo łatwo odnaleźć w dowolnym miejscu, nawet gdy go nie zna i nie ma z nim żadnych doświadczeń.

Warunkiem jest posiadanie oprócz samego modułu GPS aktualnych map. Można je zainstalować na urządzeniu i korzystać z nich offline. W przypadku smartfonów dane są pobierane na bieżąco z internetu, choć warto być też przygotowanym na ewentualne spadki zasięgu. Wówczas pakiet map w pamięci sprzętu może okazać się wybawieniem z opresji. Fakt, że raptem nie trzeba mieć ze sobą tradycyjnej papierowej mapy jest swego rodzaju przełomem. Tym większym, że kiedyś był to absolutnie niezbędny atrybut. Jeśli ruszało się w trasę pieszą czy samochodową, korzystanie z atlasu drogowego było normą.

Obecnie jest to już obiekt rodem z lamusa, choć znajdą się kierowcy starej daty, dla których takie wydawnictwa są wciąż normalną sprawą. Warto jednak pokazywać im nowoczesne alternatywy. Tym bardziej, że często mają w swoich kieszeniach smartfony, jakie świetnie sprawdzą się w roli podręcznych nawigacji. Trzeba wspomnieć o tym, że GPS jest w tym momencie technologią całkowicie otwartą i co za tym idzie ogólnodostępną dla każdego człowieka na Ziemi. Nie ma żadnych opłat za korzystanie z sieci satelitów krążących nad naszą planetą. Choć nie zawsze tak było. Początkowo system GPS był stworzony wyłącznie na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych.

Oznaczało to, że był zamknięty dla użytkowników z zewnątrz. Zaledwie kilkanaście lat temu stał się rozwiązaniem powszechnym uzupełnianym przez rosyjski GLONASS oraz chińskie Beidou. Obecnie miliony ludzi na świecie nie wyobrażają sobie życia bez tej zaawansowanej technologii.

https://nexeon.pl/ www.recznenarzedzia.com.pl
Kinga
News Reporter
Interesuję się pisaniem i projektowaniem wnętrz. Peace.