Rodzaje kredytów

Choć pojęcie kredytu jest wszystkim szeroko znane, osoby które nie posiadają żadnego bardzo często nie wiedzą, że można wśród niego wyróżnić kilka kategorii. Warto mieć tego świadomość, ponieważ w przypadku potrzeby będziemy wiedzieć na jakie opcje możemy się zdecydować. Przede wszystkim, najprostszym rodzajem kredytu są znane wszystkim karty kredytowe. Są one świetnym rozwiązaniem szczególnie, gdy zależy nam na stosunkowo małej kwocie, którą będziemy w stanie spłacić w niedalekim czasie. Najczęściej tego typu rozwiązanie wiąże się z opłacaniem zobowiązania w przeciągu trzech miesięcy. Te około dziewięćdziesiąt dni jest o tyle ważne, że wyznacza tak zwany okres bezodsetkowy. Ten rodzaj kredytu to zatem pieniądze z dostępnym górnym limitem, które pożycza nam bank, a ulokowane zostają na karcie. Kolejnym z dostępnych rodzajów kredytów jest niezwykle popularny kredyt gotówkowy. Będzie on odpowiedni w przypadku kiedy potrzebujemy w krótkim czasie zaopatrzyć się w większą sumę. Zwykle przydaje się przy zakupie auta lub też wykupywaniu wakacji. Oczywiście cele, na które przeznaczymy gotówkę mogą być zgoła inne. Nie da się ukryć, że równie popularnym kredytem jest dziś kredyt hipoteczny. Otrzymać mogą go osoby, które planują zakup nieruchomości. Istotnym warunkiem do jego dostania jest także posiadanie wkładu własnego w wysokości dwudziestu procent.

Jest to kryterium konieczne, ponieważ kredyty hipoteczne udzielane są na naprawdę duże kwoty. Choć są one jednymi z lepiej oprocentowanych ofert bankowych, spłacać trzeba je nawet przez kilkanaście lat.

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu?

Jedną z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy przemyśleć przed wzięciem kredytu jest wysokość spłacanej raty. Oczywiście ostatecznie wyznaczana jest ona przez bank, jednakże już na etapie planów możemy estymować jej ewentualny koszt. Banki zanim zdecydują się na udzielenie kredytu szacują zdolność kredytową, na którą składa się wiele czynników, jak chociażby:

  • wysokość zarobków,
  • rodzaj umowy o pracę,
  • liczba osób na utrzymaniu.

Jeśli wiemy, że na pewno posiadamy takową zdolność, możemy zacząć zastanawiać się nad tym ile jesteśmy w stanie płacić miesięcznie za ratę. Najłatwiejszym sposobem na jej oszacowanie jest podliczenie swoich comiesięcznych oraz rocznych wydatków. Warto uwzględnić w tych rachunkach nie tylko wydatki stałe takie jak czynsz lub ubezpieczenie, ale też te nieco bardziej zmienne – wyżywienie, higiena, rozrywka itp. Na pierwsze spotkanie w banku warto pamiętać o zabraniu ważnego dowodu. Pozwoli on na weryfikację naszej osoby, a w przypadku dobrej daty ważności nie będzie wpływał na wydłużenie całego procesu wydania kredytu. W przypadku brania kredytu na większe kwoty można również zaopatrzyć się w zaświadczenie o dochodach, które można uzyskać od swojego pracodawcy. Czasem banki mogą zadowolić się jednak samym wyciągiem z konta. Każda sytuacja finansowa jest nieco inna, stąd też różne sposoby weryfikacji wypłacalności konkretnych klientów. Na spotkanie warto przyjść zatem dobrze przygotowanym, a także przed i w trakcie notować sobie ewentualne wątpliwości i pytania.

zwrot vat z ue https://kancelariafeniks.com/krakow-wibor/
Kinga
News Reporter
Interesuję się pisaniem i projektowaniem wnętrz. Peace.