Poruszanie się zarówno pieszo, jak i za pomocą rowerów zawsze wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z podstawowych jest znajomość drogi, a z tą bywa różnie.
Pojawia się zatem pytanie, co robić w sytuacji, kiedy nie jesteśmy do końca pewni, w jakim kierunku się udać? Tradycyjne mapy nie zawsze okazują się efektywne, ponieważ ich odczytanie może sprawić problemy. Poza tym co nam po mapie, skoro nie jesteśmy w stanie określić jednoznacznie, w jakiej dokładnie lokalizacji się znajdujemy? Wtedy właśnie z pomocą przychodzi nam nawigacja GPS.
Jakie rozwiązania mamy na myśli? Smartfony dają spore możliwości Przede wszystkim znaczenie w tym momencie mają te urządzenia nawigacyjne, które mamy zawsze pod ręką. Praktycznie każdy smartfon jaki jest w tym momencie oferowany na rynku posiada wbudowany moduł GPS, aczkolwiek ich jakość bywa bardzo różna.
Nawigacja w tak zwanych modelach flagowych zazwyczaj wykazuje się świetną pracą, ale nie zawsze mamy taki sprzęt do dyspozycji. Okazuje się, że w pewnych sytuacjach lepiej sięgnąć po nawigację dedykowaną, jaka jest przeznaczona do poruszania się pieszo bądź rowerem.
Wybór takich urządzeń na rynku jest spory. Urządzenia dedykowane Główne cechy nawigacji outdoorowych wszelkiego rodzaju to podwyższona odporność na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.
Specjalnie wzmacniane obudowy są wstrząsoodporne i sprawiają, że urządzenie może przetrwać nawet serię upadków na twarde podłoże. Konstrukcja zapobiegająca dostawaniu się wody pod obudowę także jest ważna – przecież czasami będziemy korzystać z nawigacji w deszczu.
Poza klasycznymi nawigacjami na rynku są dostępne też specjalne lokalizatory, które zapamiętują pokonywaną trasę i pozwalają łatwo dotrzeć do punktu startowego wędrówki (na przykład podczas zbierania grzybów w lesie).