Rynek mieszkaniowy – jak kupić mieszkanie?

Wiele osób marzy o tym, aby mieć swoje własne cztery kąty. Wbrew pozorom zakup mieszkania nie jest aż tak trudnym zadaniem jakim się wydaje. Zanim zaczniemy jednak myśleć na poważnie o konkretnych ofertach powinniśmy wpierw zastanowić się nad tym czy posiadamy odpowiedni budżet. Ceny mieszkań nawet w mniejszych miastach potrafią być zawrotne, dlatego też w bardzo wielu przypadkach konieczne będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Aby go otrzymać należy nie tylko posiadać zdolność kredytową, ale też wkład własny w wysokości dwudziestu procent kwoty kredytu. Dopiero dogłębna analiza naszych finansów pozwoli podjąć decyzję o tym, czy faktycznie to już czas by zakupić własne mieszkanie. Przede wszystkim początkowo warto skupić się na szukaniu konkretnego lokum, które powinno oscylować cenowo w granicy naszego budżetu. Zwykle to właśnie cena stanowi główne kryterium wyboru, stąd też należy przyłożyć bardzo dużo uwagi do dokładnej analizy naszej zdolności finansowej.

Mieszkań można szukać samemu lub też skorzystać z usług pośrednika. Każdorazowo należy jednak określić czego tak właściwie oczekuje się od mieszkania i jakie ma ono posiadać cechy. Balkon z balustrady poznań, podziemny parking, okna po stronie zachodniej – to tylko niektóre z przykładowych właściwości, mających bardzo duże znaczenie przy wyborze mieszkania. Poza tym, dobrze też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danej okolicy.

Określa on bowiem chociażby to, czy w planach jest nowa droga lub też budowa galerii handlowej.

Przydatne wskazówki podczas szukania i kupna mieszkania

Zasadniczo mieszkania można kupować na rynku pierwotnym lub wtórnym. Są one oczywiście różne od siebie oraz stawiają przed potencjalnym kupującym konkretne kwestie, które powinien rozważyć. W przypadku wyboru mieszkania od dewelopera warto zapoznać się z ważnymi dokumentami jakimi są prospekt informacyjny, odpis z KRS czy też pozwolenia na budowę.

Prospekt zawiera najważniejszy pakiet informacji, ponieważ obejmuje on dane dotyczące wcześniejszych inwestycji, planów zagospodarowania okolicznych działek czy też rozkładów mieszkań. Jeśli zdecydujemy się jednak na kupno mieszkania z rynku wtórnego, powinniśmy zapoznać się przede wszystkim z księgą wieczystą oraz aktem notarialnym. Co więcej, mamy prawo, a nawet powinniśmy pytać, dlaczego dane mieszkanie jest sprzedawane lub też kto w nim wcześniej mieszkał. Istotne mogą być też informacje o sąsiadach, średnich kosztach eksploatacji lub też przeprowadzanych remontach.

W momencie kiedy zdecydujemy się już na konkretne lokum, możemy wrócić z powrotem do szacowania budżetu już pod konkretne mieszkanie. Warto pamiętać o tym, że oprócz wkładu własnego oraz kredytu na mieszkanie, potrzebne będą nam również fundusze na prowizje dla pośrednika, taksę notarialną czy też podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, bardzo często w tym momencie banki mogą wymagać przedstawienia tak zwanej umowy przedwstępnej, która wymaga też uregulowania zaliczki na poczet ceny mieszkania.

supportme.pl https://mecenas-lodz.com.pl/
Kinga
News Reporter
Interesuję się pisaniem i projektowaniem wnętrz. Peace.