Jakie miejsca trzeba chronić przed utratą ciepła?
www.biegdlapokoju.pl

Nawet najlepszy piec i najlepszy opał na niewiele się zdadzą, jeśli w odpowiedni sposób nie zadbamy o to, aby całe to wytworzone przez nie ciepło, nie uciekało nam na zewnątrz. Dlatego już od samego początku powinniśmy pomyśleć o prawidłowym ogrzewaniu i ociepleniu, bo tylko dbanie jednocześnie o te dwa zagadnienia, może sprawić, że wszystko będzie działało dokładnie tak jak powinno, a my będziemy mogli sporo zaoszczędzić na naszych wydatkach.

Warto poczytać o drogach ucieczki ciepła

Musimy wiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zamknąć szczelnie naszego domu, tak aby nic z tego ciepła nie uciekało. Nawet normy budowlane mówią o tym, że ta niewielka ilość może uciekać. Jednak trzeba pilnować, aby nie uciekało go więcej, niż jest to dopuszczalne, bo wówczas już może się okazać, że przepłacamy za ogrzewanie, bo przez uciekające ciepło jest chłodniej niż być powinno. Czytając odpowiednie artykuły na ten temat, szybko się przekonamy, że poza samymi ścianami, którymi może uciekać ciepło, jedną z jego głównych dróg ucieczki są przestrzenie przy oknach i drzwiach.

Wystarczy niewielka szczelina, aby tego ciepła uciekało naprawdę sporo, a to oznacza, że warto korzystać z darmowych pomiarów termowizyjnych domu, aby wiedzieć, czy faktycznie mieścimy się w ustalonej normie. Ciepło może uciekać także przez dach i przez podłogę, zwłaszcza jeśli nie jest ona w odpowiedni sposób zaizolowana, dlatego też, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tych miejsc. Tylko takie zamknięcie potencjalnych dróg ucieczki ciepła, daje nam pewność, że wszystko będzie się zatrzymywało w naszym domu, a co się z tym wiąże, że w widoczny sposób będziemy mogli ograniczyć nasze wydatki na opał. Ważne jest tutaj także odpowiednie ułożenie styropianu, tak aby się zakleszczał, bo jeśli łączenia będą przebiegały na całej długości w jednym miejscu, bo wówczas tak powstałą szczeliną także to ciepło może nam uciekać, a co się z tym wiąże, okaże się, że zabezpieczenie styropianem nie spełni naszych oczekiwań tak jak powinno. Koniecznie musimy sprawdzić potencjalne drogi ucieczki, bo może się okazać, że nie o wszystkich mamy pojęcie i nie na wszystkie zwróciliśmy uwagę. A dodatkowo systematycznie powinniśmy sprawdzać, jak wygląda ucieczka ciepła z naszego domu, czy czasami nie jest tego więcej od zeszłego roku i czy nie powinniśmy już w odpowiedni sposób zacząć reagować, aby ten nadmiar, który się pojawił, odpowiednio powstrzymać.

ławki biesiadne
Kinga
News Reporter
Interesuję się pisaniem i projektowaniem wnętrz. Peace.